• /
  • /

Krioterapia pomaga schudnąć: wyniki badań naukowych

Krioterapia jest od dawna znana ze swoich właściwości tonizujących – od ciekłego azotu po nowoczesne krio-urządzenia. Tak, ten zabieg podnosi odporność organizmu, przyspiesza procesy wewnątrzkomórkowe, ujędrnia i odświeża skórę.
A co z odchudzaniem? Czy ta metoda potrafi jakościowo usuwać zbędne kilogramy i modelować sylwetkę?
Dziś omówimy badania naukowe – a naukowcy już od wielu lat badają pozytywny wpływ niskich temperatur na organizm. Krótko o metodologii i najsłynniejszych badaniach naukowych na ten temat. Przyglądamy się praktycznym wynikom badań razem z Zemits. Ale zacznijmy od teorii.

Jak zabieg krioterapii wpływa na organizm?

Krioterapia opiera się na zasadzie szybkiego schładzania tkanek, może mieć działanie zarówno miejscowe, jak i ogólne. Ta metoda ma złożony wpływ zarówno na warstwy powierzchniowe, oraz głębokie:
  • Pobudza krążenie krwi. Gwałtowny spadek temperatury powoduje skurcz naczyń krwionośnych, odpływ krwi, a następnie przypływ świeżej ciepłej krwi. Intensywne krążenie krwi pomaga wzbogacić tkanki w tlen i składniki odżywcze, przyspiesza procesy regeneracji i metabolizmu na poziomie komórkowym. Dzięki temu skóra jest bardziej nawilżona, jędrniejsza i zdrowsza.
  • Pobudza krążenie limfy. Stymulując naczynia krwionośne, krioterapia wprawia w ruch płyn międzykomórkowy – limfę. Aktywizacja układu limfatycznego zapobiega zjawiskom zastojowym, szybko usuwa toksyny i nadmiar płynów zakłócający prawidłowe funkcjonowanie układu.
  • “Zamraża” komórki tłuszczowe. Ultraszybkie schładzanie komórek tłuszczowych sprawia, że ​​ich błony stają się kruche, co przyczynia się do ich szybkiego zniszczenia. Dlatego zaleca się wykonywanie krioterapii wraz z technikami aktywnego drenażu limfatycznego.
  • Przyspiesza metabolizm. Przy ostrym ochłodzeniu organizm doświadcza stresu i gromadzi wszystkie swoje zasoby, aby przetrwać tę niebezpieczną sytuację. Komórki szybciej produkują energię, dzięki czemu organizm szybciej spala kalorie.

Wszystkie te „punkty oddziaływania” prowadzą nas do jednego słusznego wniosku – krioterapia jest bezpośrednio związana z odchudzaniem i redukcją tkanki tłuszczowej. Ta technologia kosmetologiczna pomaga usunąć zbędne centymetry i poprawić ogólną kondycję ciała i skóry.
A co o tym wszystkim sądzą naukowcy? Wyjaśniamy.

Odchudzanie VS Krioterapia: badania naukowe

W 2013 roku brytyjskie czasopismo medyczne Journal of Clinical Investigation opublikowało badanie, w którym ustalono, że codzienna ekspozycja na niskie temperatury (62,5°F lub 17°C) przez 2 godziny dziennie w ciągu 6 tygodni zmniejszyła całkowitą zawartość tkanki tłuszczowej o około 2 procent. Proces chłodzenia stymuluje komórki brunatnej tkanki tłuszczowej, która zawiera mitochondria, przyspieszając tym samym metabolizm i redukując tkankę tłuszczową.
Oxidative Medicine and Cellular Longevity — to wyjątkowe, recenzowane czasopismo naukowe, które publikuje oryginalne artykuły badawcze i przeglądy. W 2014 roku w nim opublikowano wyniki praktycznych badań, w których wzięła udział polska reprezentacja w kajakarstwie. Przeszli krioterapię całego ciała w temperaturze od -184°F (-120°C) do -229°F (-145 °C) przez około trzy minuty przez dziesięć dni z rzędu.

  1. Co ustalono? “Orzeźwiające” sesje pomagają lepiej odpocząć po wysiłku fizycznym, szybciej się zregenerować i zmniejszyć działanie aktywnych form tlenu (to te same wolne rodniki), które mogą powodować stany zapalne i przyrost masy ciała. Oznacza to, że krioterapia łagodzi skutki stresu sportowego i wspomaga regenerację organizmu.
  2. A tu trochę świeższych danych. W 2018 roku w Journal of Obesity, międzynarodowym czasopiśmie naukowym, opublikowano praktyczne wyniki doświadczenia, które udowodniły, że krioterapia stymuluje procesy regeneracji organizmu. Jest to wytwarzanie dodatkowego ciepła w zimnym środowisku, które organizm może wydobyć ze spożywanych kalorii lub komórek tłuszczowych. Wynikiem takiego eksperymentu jest zmniejszenie całkowitej masy ciała o 3%, szczególnie w okolicy talii.
  3. Takie oto wyniki. Obniżenie temperatury, zarówno miejscowe, jak i ogólne = zmniejszenie masy ciała, a zwłaszcza tkanki tłuszczowej. Jest to naukowo udowodniony fakt. Dlatego takie urządzenie jak Zemits CoolRestore Elegance to opłacalna inwestycja dla biznesu kosmetycznego, sprzęt, który pokazuje realne efekty w walce z nadwagą!